زیربناهای حمل ونقل ریلی
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار روز

1397/12/15 چهارشنبه
راه‌آهن قزوین- رشت با حضور رییس جمهور افتتاح شد
راه‌آهن قزوین- رشت با حضور رییس جمهور، وزاری حمل و نقل، سفرا و نمایندگانی ازکشورهای همسایه به بهره‌برداری رسید و با امضای تفاهم‌نامه احداث راه‌آهن رشت- آستارا و رشت- انزلی به بندر کاسپین زنجیره اتصال ریلی در کریدور شمال- جنوب تکمیل خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور راه‌آهن قزوین- رشت با حضور رییس جمهور، وزاری حمل و نقل، سفرا و نمایندگانی از کشورهای مختلف یه بهره‌برداری رسید و بدین ترتیب بخش مهمی از زنجیره اتصال شمال- جنوب از طریق ریل تکمیل شد.
در این مراسم رییس جمهور افتتاح راه آهن قزوین رشت را دستاورد ارزنده‌ای برای مردم استان گیلان، ایران و منطقه دانست با بیان ضرورت تسریع در تکمیل این خط ریلی تا انزلی و آستارا تاکید کرد: تکمیل کریدور ریلی شمال- جنوب زنجیره‌ای از روابط تجاری از شرق تا اروپا ایجاد می کند.
 حسن روحانی بهره‌برداری از راه‌آهن قزوین- رشت را  یکی از وعده‌های دولت در توسعه شبکه ریلی کشور عنوان کرد و گفت:‌ 3 برابر شدن شبکه ریلی طی 40 سال، افزایش 20 درصدی شبکه راه‌آهن طی پنج سال و اتصال چهار مرکز استان به شبکه ریلی از اقدامات مهم در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل کشور است.
وی یادآور شد: راه‌آهن قزوین- رشت ظرفیت ترانزیت بار و مسافر در منطقه از جنوب به شمال کشور و اروپا را گسترش خواهد داد و موجب استحکام ارتباطات تجاری با کشورهای همسایه است.
رئیس جمهور افزود: بسیار خوشحالیم که این راه‌آهن می‌تواند یک خط ریلی مهم و راهبردی در منطقه باشد و با امضاء تفاهم‌ها در این مراسم، این خط آهن از رشت به آستارا در مدت زمان کوتاهی ادامه یابد.
روحانی با اشاره به اینکه بهره‌برداری از این خط و اتصال آن به آستارا می‌تواند خلیج فارس را به شمال کشور، منطقه قفقاز، روسیه، شرق و شمال اروپا متصل کند، افزود: این خط ریلی ظرفیت ‌بسیاری برای گسترش حمل و نقل بین کشورهای منطقه را دارد.
وی ادامه داد: با بهره‌برداری از راه‌آهن قزوین- رشت  سفر ریلی از تهران تا رشت و بالعکس 4 ساعت خواهد شد که برای گردشگران، مسافران و حمل و نقل کالاها از اهمیت اساسی برخوردار است.
 
راه‌آهن قزوین- رشت تحقق یکی از وعده‌های مهم دولت است
وزیر راه وشهرسازی در این مراسم بهره‌برداری از راه‌آهن قزوین- رشت را تحقق یکی از وعده‌های دولت تدبیر و امید در اتصال مراکز استان‌ها به شبکه ریلی عنوان کرد و گفت:‌ امروز شاهد بهره‌برداری از بخش مهم کریدور شمال- جنوب هستیم و راه‌آهن قزوین- رشت و در ادامه اتصال آن به آستارا از طریق ریل می‌تواند سهم مهمی هم در رفاه و ایمنی سفر به استان گیلان و توسعه گردشگری داشته باشد.
 محمد اسلامی ادامه داد: این اتصال در شکوفایی اقتصادی منطقه، تردد و ترانزیت نقش بسیار موثری دارد و بخش مهمی از زنجیره اتصال شمال- جنوب از طریق ریل را تکمیل می‌کند.
وی تصریح کرد: پیش از این در پروژه آستارا-آستارا، افزایش ترانزیت و بار رخ داده است و توانسته‌ایم ظرفیت بار ترانزیتی از هزار تن را به یک میلیون تن برسانیم که نشان دهنده نقش ترانزیتی مهم مسیر فوق است.
امضای تفاهم‌نامه اتصال رشت- انزلی و رشت- آستارا
 در حاشیه بهره‌برداری از راه‌آهن قزوین- رشت تفاهم‌نامه اتصال راه‌آهن رشت- آستارا و رشت- انزلی به بندرکاسپین امضا شد.
این تفاهم‌نامه به منظور احداث راه‌آهن رشت- انزلی و رشت- آستارا به امضای مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و قرارگاه سازندگی خاتم الانیبا رسید.
در این مراسم همچینین وزیر اقتصاد کشور آذربایجان با اشاره به دوستی ایران و آذربایجان گفت: بدون شک یکی از اهداف گسترش هرچه بیشتر همکاری در حوزه حمل و نقل ترانزیتی بین دو کشور تکمیل کریدور شمال جنوب است که برای دو کشور امتیاز‌های اقتصادی فراوانی به همراه خواهد داشت.
در پایان گفتنی است: با حرکت اولین قطار در این مسیر ریلی جمعی از خانواده‌های شهدا عازم مشهد مقدس شدند.
 

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ

با ما در تماس باشید

تهران،بزرگراه مدرس شمال،خیابان شهید وحید دستگردی (ظفر)،خیابان شهید فرید افشار،تقاطع بلوار آرش غربی،پلاک 3

تلفن تماس:02126400318

پست الکترونیکی:info@cdtic.ir

کد پستی:

1916615813
ساعات حضور :‌ از شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 16:15 عصر


.