زیربناهای حمل ونقل ریلی
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار برگزیده

1398/10/9 دوشنبهبا حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در آذربایجان شرقی صورت گرفت
آغاز عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن خاوران/ طراحی ایستگاه با الهام از فرش تبریز
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بهره‌برداری از راه‌آهن میانه- بستان‌آباد درآذر ماه گفت: در راستای اتصال مرکز استان آذربایجان شرقی از مسیر میانبر به شبکه ریلی کشور، ظهر امروز عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن خاوران آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، ظهر امروز با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه، استاندار و نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن خاوران واقع در مسیر ریلی میانه- تبریز آغاز شد.
خیراله خادمی با تاکید بر اهمیت استان آذربایجان شرقی در مسیر کریدورهای مهم بین‌المللی گفت: از پنج کریدور مهم در اتصال شرق آسیا به اروپا، سه کریدور مهم از ایران عبور می‌کندکه  راه‌آهن میانه- تبریز یکی از بخش‌های مهم این کریدورها است.
وی طولانی بودن مسیر ریلی موجود تهران- تبریز را از مهمترین عوامل احداث خط جدید ریلی میانه- بستان‌آباد- تبریز معرفی کرد و افزود: این مسیر ریلی با هدف کاهش زمان سفر و افزایش سرعت حمل بار و مسافر  طراحی شد که در آذر ماه سالجاری از میانه تا بستان‌آباد به طول 132 کیلومتر مورد بهره‌برداری قرار گرفت و هم اکنون عملیات ریلگذاری در حدفاصل بستان‌آباد تا خاوران در حال انجام است.
طراحی ایستگاه با الهام از فرش تبریز
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص ویژگی‌های ایستگاه راه‌آهن خاوران گفـت: شهر تبریز از سوی سازمان جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی بافت فرش مشهور است و با توجه به این عنوان، ایستگاه راه‌آهن خاوران با الهام از فرش تبریز طراحی شده است.
وی طراحی نمای ایستگاه را الهام گرفته از دار قالی دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از 400 شاعر، عارف و رجال نامی ایران از 800 سال پیش تاکنون در مقبره الشعرای شهر تبریز به خاک سپرده شده‌اند، ورودی ایستگاه نیز با ایده کتاب و دیوان شعر از جنس سنگ بنا خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه اعتبار پیش‌بینی شده برای این پروژه را 646 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ترمینال مسافری این ایستگاه در زمینی به مساحت بیش از 3 هزار متر مربع احداث خواهد شد و سایبان ترمینال مسافری آن 1400 متر مربع و سکوی مسافری نیز 3 هزار و 600 متر مربع در نظر گرفته شده است.
گفتنی است: راه‌آهن میانه- بستان‌آباد- تبریز 203 کیلومتر طول دارد و از ایستگاه موجود میانه آغاز می‌شود و با گذر از مسیری نسبتا کوهستانی از شهرهای ترکمنچای، بستان‌آباد و باسمنج عبور کرده و به ایستگاه خاوران می رسد و  در نهایت به ایستگاه راه‌آهن موجود تبریز متصل خواهد شد.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ

با ما در تماس باشید

تهران،بزرگراه مدرس شمال،خیابان شهید وحید دستگردی (ظفر)،خیابان شهید فرید افشار،تقاطع بلوار آرش غربی،پلاک 3

تلفن تماس:02126400318

پست الکترونیکی:info@cdtic.ir

کد پستی:

1916615813
ساعات حضور :‌ از شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 16:15 عصر


.