اخبار روز
آغاز عملیات اجرایی لاریجانی
آغاز عملیات اجرایی لاریجانی
با حضور رییس مجلس شورای اسلامی عملیات اجرایی راه آهن بستان آباد-سراب آغاز شد معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز عملیات اجرایی راه آهن بستان آباد-سراب با حضور رییس مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: صبح امروز عملیات اجرایی قطعه یک این پروژه به طول 15 کیلومتر و به ارزش 450 میلیارد ریال با حضور دکتر لاریجانی آغاز شد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور صبح امروز طرح راه آهن بستان آباد-سراب-اردبیل به طول 182 کیلومتر با هدف اتصال ریلی استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی با حضور دکتر لاریجانی آغاز شد.
خیراله خادمی  گفت: این طرح از ایستگاه بستان‌آباد آغاز شده  و پس از عبور از  شهر‌ سراب و حوالی شهرهای  کردکندی، نیر و سرعین به راه‌آهن در حال احداث میانه اردبیل متصل می‌شود.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه درباره اهمیت این خط‌ریلی اظهار داشت: احداث راه آهن بستان آباد-سراب با توجه به عبور از شهر سراب به عنوان قطب کشاورزی منطقه و سرعین که یکی از مراکز مهم گردشگری استان محسوب می‌شود، حایز اهمیت است.
خادمی افزود: این مسیر ریلی با اتصال معدن مس سونگون، صنایع و مراکز کشاورزی، گردشگری و اقتصادی منطقه به شبکه ریلی و تسهیل در انتقال تولیدات کارخانه آلومینا نفلین سینیت سراب موجب رونق بیشتر اقتصادی و اجتماعی استان اردبیل ‌خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در توضیح چگونگی عملیات اجرایی راه‌آهن سراب- بستان‌آباد- اردبیل گفت: در فاز اول برنامه‌ریزی شده است تا عملیات زیرسازی از شهر بستان‌آباد تا سراب به طول تقریبی 77 کیلومتر با اعتبار 5 هزارو  500میلیارد ریال انجام شود که در صورت تامین به موقع اعتبار این راه‌آهن حدفاصل بستان‌آباد تا سراب  ظرف مدت چهار سال اتمام و به بهره‌برداری رسد.
وی با اشاره به توپوگرافی منطقه و قرار گرفتن 74 کیلومتر از مسیر در منطقه کوهستانی و تپه ماهور تاکید کرد: در این مسیر ریلی 8 هزار و 100 متر تونل و 1400 متر پل احداث می‌شود.
خادمی همچنین با اشاره به 2 میلیون و 485 هزار مترمکعب خاکبرداری در قطعه اول بیان داشت: 479 هزار متر مکعب خاکریزی، 19 هزار و 100 متر مکعب بتن‌ریزی در این محدوده صورت می‌گیرد  و 22 دستگاه پل تیپ، سه دستگاه پل خاص به طول 276 متر، یک دستگاه تونل به طول 140 متر و سه دستگاه تقاطع نیز در این 150 کیلومتر به اجرا در خواهد آمد.