اخبار روز
آزادراه(تزیینی)
چهل سال شکوه/طول شبکه آزادراهی از 346 کیلومتر به 2400 کیلومتر رسیده است معاون وزیر راه وشهرسازی همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از هفت برابر شدن طول شبکه آزادراهی کشور پس از انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: توسعه شبکه آزادراهی کشور یکی از اولویت‌های اصلی در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل طی چهل ساله گذشته بوده است به طوری که طول شبکه آزادراهی از 346 کیلومتر به 2400 کیلومتر رسیده است
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیراله خادمی ضمن اعلام این خبر گفت: در سال‌های پس از انقلاب، به منظور ارتقا سطح ایمنی، افزایش سرعت در انتقال مسافر و کالا و کاهش زمان سفر، بالا بردن استانداردهای ترانزیت بین‌المللی و فراهم کردن شرایط مناسب برای استفاده از توانایی‌ها و استعدادهای بالقوه کشور،  توسعه شبکه آزادراهی در اولویت قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه با اشاره به رشد پرشتاب ساخت آزادراه‌ها در کشور ادامه داد: طول شبکه آزادراهی پیش از انقلاب اسلامی 346 کیلومتر بود که این رقم در حال حاضر به 2400 کیلومتر ارتقا یافته است.
خادمی رشد و توسعه شبکه آزادراهی کشور را مرهون مشارکت بخش خصوصی با دولت دانست و گفت: ساخت و توسعه آزادراه‌ها در کشور با سرمایه دولت به تنهایی امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل با مشارکت بخش خصوصی طی 40 سال شاهد رشد هفت برابری طول شبکه آزادراهی کشور هستیم.
معاون وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: با سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه‌های آزادراهی بسیاری از گلوگاه‌های ترافیکی از بین رفته و حمل و  نقل ایمن و در عین حال با صرفه‌جویی در زمان و مصرف سوخت گسترش یافته است.
 وی با اشاره به احداث 2054 کیلومتر آزادراه در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی اظهار داشت:  از میان آزادراه‌های احداث شده پس از انقلاب می‌توان به آزادراه‌های خرم‌آباد-پل زال، پل زال-اندیمشک، تهران- پردیس، اهواز-بندر امام، قم-گرمسار، قزوین-رشت، قم-کاشان-اصفهان، قزوین-زنجان، ساوه-همدان، زنجان-تبریز و... اشاره کرد.
خادمی با اشاره به کمبود منابع اعتباری در سالجاری توضیح داد و گفت: در حال حاضر 1400 کیلومتر آزادراه در دست ساخت قرار دارد که عملیات روسازی 268 کیلومتر آن امسال تکمیل شده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه سال 98 را سال طلایی توسعه شبکه آزادراهی کشور معرفی و عنوان کرد: برنامه‌ریزی شده است تا سال 1399، 600 کیلومتر از پروژه‌های آزادراهی در دست اجرا به بهره‌برداری برسد  که معادل 25 درصد آزادراه‌های موجود در کشور است.