اخبار برگزیده
آغاز عملیات اجرایی
چهل سال شکوه/آغاز عملیات اجرایی آزادراه کرمانشاه- حمیل و کنارگذر شرقی کرمانشاه معاون وزیر راه وشهرسازی همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از آغاز عملیات اجرایی آزادراه کرمانشاه- حمیل و کنارگذر شرقی کرمانشاه با حضور وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت: این آزادراه بخشی از کریدور شمال غرب به جنوب غرب و شرق و مرکز به جنوب کشور است که علاوه بر تسهیل سفر به عتبات عالیات نقش موثری در توسعه اقتصادی استان کرمانشاه دارد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با حضور وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی آزادراه کرمانشاه- حمیل و کنارگذر شرقی کرمانشاه به طول 75 کیلومتر و با اعتبار 6 هزار و363 میلیارد ریال آغاز شد.
خیراله خادمی با اشاره به نقش موثر این آزادراه در رونق اقتصادی استان کرمانشاه گفت:‌ آزادراه بیستون- کرمانشاه- حمیل و کنارگذر شرقی کرمانشاه بخشی از کریدور شمال غرب به جنوب غرب و شرق و مرکز کشور به جنوب محسوب می‌شود که با در نظر گرفتن وجود صنایع، کارخانجات، منطقه ویژه اقتصادی، پالایشگاه، بندر خشک و ... در استان کرمانشاه، این آزادراه موجب توسعه اقتصادی در منطقه غرب کشور خواهد شد.
وی با تاکید بر مجاورت استان کرمانشاه با کشور عراق ادامه داد: آزادراه کرمانشاه- حمیل موجب تسهیل تردد زائران عتبات عالیات می‌شود و همین موضوع ضرورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب در استان‌های غربی به ویژه استان کرمانشاه را بیشتر نمایان می‌کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص ویژگی‌های این آزادراه توضیح داد و افزود: طول کل آزادراه بیستون- کرمانشاه- حمیل و قزاچی- کرمانشاه 141 کیلومتر است که با مشارکت 30 درصدی دولت و 70 درصدی سرمایه‌گذار احداث می‌شود و طبق برنامه‌ریزی، عملیات اجرایی75 کیلومتر آن امروز آغاز شد.
خادمی درباره مزایای این آزادراه اظهار داشت: بهره‌برداری از این پروژه موجب کاهش 40 دقیقه‌ای زمان سفر و در نتیجه صرفه‌جویی 300 میلیارد ریال در سال اول بهره‌برداری می‌شود. همچنین کاهش 113 میلیون لیتر در مصرف بنزین و 142 میلیون لیتر در گازوییل طی دوره بهره‌برداری موجب صرفه‌جویی 7912 میلیارد ریال طی دوره بهره‌برداری خواهد شد.
وی تاکید کرد: احداث آزادراه کرمانشاه- حمیل همچنین موجب کوتاه شدن 31 کیلومتر از مسیر می‌شود.
مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه یکی از اقدامات مهم در این آزادراه را توجه به منظر راه اعلام و عنوان کرد: برنامه‌ریزی شده است تا با کاشت 9 هزار اصله درخت در حاشیه آزادراه علاوه بر توجه به منظر راه، از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری شود.
خادمی در ادامه بیان داشت: این آزادراه دارای 11 دستگاه تبادل، 27 دستگاه تقاطع، 311 دستگاه پل تیپ و 17 دستگاه پل بزرگ است و به منظور اجرای این آزادراه 11 میلیون متر مکعب خاکبرداری، 10 میلیون متر مکعب خاکریزی، 730 هزارتن آسفالت و 290 هزار مترمکعب بتن ریزی صورت می‌گیرد.