ب
ب
با حضور وزیر راه و شهرسازی؛

افتتاح بخش دیگری از کریدور شمال- جنوب کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی از افتتاح 89 کیلومتر بزرگراه در استان یزد با حضور وزیر راه وشهرسازی خبر داد و گفت: افتتاح 44 کیلومتر از محور تفت- ابرکوه- سورمق و 45 کیلومتر از بزرگراه اردکان- چوپانان با اعتبار 688 میلیارد ریال بخشی از کریدور شمال- جنوب کشور است که تسهیل کننده ترانزیت کالا و مسافر از جنوب کشور به استان‌های شمالی است.

به گزارش روابط عمومی وامور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیراله خادمی با اعلام این خبر افزود:  راه‌هایی که امروز در استان یزد به بهره‌برداری رسید علاوه بر افزایش ایمنی و کاهش زمان سفر و مصرف سوخت، موجب تکمیل شدن بخش دیگری از کریدور ترانزیتی شمال- جنوب کشور نیز می‌شود.

وی از افتتاح 44 کیلومتر از محور تفت- ابرکوه- سورمق خبر داد و گفت:  این محور حدفاصل تقاطع ابتدای کمربندی تفت در استان یزد تا سه راهی سورمق در استان فارس به طول 190 کیلومتر بخش مهم یکی از کریدورهای شمالی- جنوبی در شبکه حمل و نقل کشور است.

خادمی افزود:  این محور ارتباط استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد را از طریق استان‌ یزد به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی تامین می‌کند و همچنین دسترسی استان‌های مذکور را به استان‌های شمالی کشور از کوتاه‌ترین مسیر فراهم می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی از تکمیل شدن کل محور تفت- ابرکوه- سورمق  خبر داد  و اظهار داشت:‌ قسمت عمده مسیر در سال‌های قبل مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و امروز با افتتاح قطعه دوم و واریانت بیدستان که گلوگاه این مسیر است به طول 44 کیلومتر، کل پروژه به طور پیوسته به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بهره‌برداری از 45 کیلومتر دیگر از  بزرگراه اردکان- چوپانان را موجب افزایش سرعت از 80 کیلومتر به 110 کیلومتر دانست و عنوان کرد: این محور قسمتی از راه شریانی اردکان- چوپانان- جندق- معلمان- دامغان استان‌های جنوبی و مرکزی کشور را از کوتاه‌ترین مسیر به شمال کشور متصل می‌کند.

وی یادآور شد:  این محور حدفاصل شهرهای اردکان- چوپانان به طول 102 کیلومتر است که عملیات زیرسازی قسمت عمده محور انجام شده و در حال حاضر روسازی و آسفالت 45 کیلومتر دیگر از مسیر انجام و به بهره‌برداری رسیده است.

خادمی افزود: این مسیر در ادامه از طریق جندق- معلمان- دامغان به بزرگراه تهران- مشهد متصل می‌شود.

به زودی یکی از بنادر خشک کشور به شبکه ریلی متصل می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان یزد از راه‌آهن یزد- اقلید بازدید کرد و گفت: این پروژه به طول 274 کیلومتر است که 30 کیلومتر آن حدفاصل ایستگاه رخش تا مهریز از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است و در حال حاضر 18 کیلومتر مسیر ریلگذاری شده و برنامه‌ریزی شده است تا پایان بهمن ماه ریل‌گذاری 30 کیلومتر آن تکمیل شود.

خادمی اعتبار هزینه شده برای این خط‌آهن را تا کنون 100 میلیارد ریال علام کرد و افزود: با افتتاح این30 کیلومتر امکان بهره‌برداری از بندرخشک گمرک که در کیلومتر 15 این محور قرار دارد فراهم می‌شود.

وی راه‌آهن یزد- اقلید را موجب کوتاه شدن فاصله راه‌آهن اصفهان- شیراز به  استان بوشهر دانست و اظهار داشت:‌ طرح اتصال راه‌آهن ناحیه یزد به محور اصفهان- شیراز یکی از طرح‌های توسعه راه‌آهن کشور است و با توجه امتداد محور اصفهان- شیراز به استان بوشهر و منطقه اقتصادی عسلویه ، بهره‌برداری از راه‌آهن یزد- اقلید باعث کوتاه‌تر شدن فاصله این دواستان حدود 311 کیلومتر می‌شود.

خادمی تاکید کرد: واریانت یزد- ابرکوه- اقلید از بین طرح‌های فراوان  به عنوان گزینه برتر از نظر فنی و اقتصادی انتخاب و تصویب شده است.

شناسه مطلب : 3923|
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 0
نظر شما
نام: *
 
ایمیل :
 
نظر شما: *