ب
ب
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

افتتاح گلوگاه ترافیکی آزادراه قزوین- رشت در دهه فجر

معاون وزیر راه و شهرسازی از اختصاص یک هزار میلیارد تومان اعتبار به تکمیل مسیرهای منتهی به شمال کشور خبر داد و گفت: 3.5 کیلومتر دیگر از آزادراه قزوین- رشت در دهه فجر به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، نشست خبری معاون وزیر راه و شهرسازی به همراه معاون ساخت و توسعه آزادراه و راه آهن در نمایشگاه راهسازی، راهداری  حمل و نقل و صنایع وابسته برگزار شد.

خیرالله خادمی در این نشست  با تاکید بر اهمیت پروژه های زیرساختی در توسعه کشور گفت: سال گذشته بیش از 4 هزار میلیارد تومان صرف هزینه های عمرانی طرح ها در شرکت ساخت وتوسعه شده است و بخشی از این منابع از اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی تامین شده است که این رقم نشان دهنده حجم بالای طرح های عمرانی در این شرکت است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح های نیمه تمام عمرانی بیان داشت: یکی از معظلات ما پروژه های نیمه تمامی است که بدون اولویت بندی مناسب شروع شده اند و  اگر بخواهیم با منابع دولتی پروژه های نیمه تمام را اجرا کنیم اتمام آنها 35 سال طول می کشد بنابراین هدف ما این است تا با اولویت بندی طرح ها در قالب اقتصاد مقاومتی آنها را به سرانجام برسانیم.

وی تعداد طرح های شرکت ساخت وتوسعه را  112 طرح دانست و افزود: در حال حاضر حدود 600 پروژه در شرکت ساخت وتوسعه تعریف شده است که 450 پروژه فعال و مابقی  به قرارداد جدید  نیاز دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی هدف اصلی شرکت ساخت را تکمیل پروژه های اقتصاد مقاومتی  تا پایان دولت دانست و اظهار داشت: 121 کیلومتر آزادراه، 590 کیلومتر راه آهن و 827 کیلومتر راه و بزرگراه در برنامه اقتصاد مقاومتی است که بخشی از آنها در دهه فجر و بخشی تا هفته دولت به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با تاکید بر نقش کریدورهای ترانزیتی کشور افزود: از ابتدای دولت تدبیر و امید سعی شده است تا پروژه ها در قالب کریدورهای ترانزیتی تعریف شوند که از بین 10 کریدور کشور، کریدور شماره 1 و 10 دارای ردیف اعتباری است و در حال انجام است.

خادمی کریدور شماره یک را  درساحل خلیج فارس از شلمچه تا چابهار دانست که طول آن 1750 کیلومتر است و عنوان داشت: کریدور شماره 10 کشور از بندر امام خمینی تا مرز بازرگان را شامل می شود که ترانزیت به اروپا  را دچار تحول خواهد کرد و با احیای جاده باستانی ابریشم نیز ظرفیت تاریخی کشور را با تکمیل کریدورهای شمال- جنوب و شرق- غرب بارآفرینی می کنیم.

وی از اعتبار یک هزار میلیارد تومانی جاده های منتهی به شمال کشور خبر داد و گفت: بودجه دولتی به منظور تکمیل شبکه های راه و ازادراهی منتهی به شمال کشور نسبت به گذشته چهار برابر شده است و نشان دهنده اهمیت رفع این گلوگاه های ترافیکی برای دولت دارد.

خادمی از افتتاح 3.5 کیلومتر از آزادراه منجیل- رودبار در دهه فجر خبر داد و افزود: برنامه ریزی شده است تا برای هشت کیلومتر دیگر این آزادراه تفاهم نامه آن را نهایی کنیم تا با تکمیل آن در مسیر قزوین- رشت گره ترافیکی نداشته باشیم.

در این نشست خبر ی معاون ساخت وتوسعه راه آهن از تخصیص اعتبار مناسب به طرح های اولویت دار راه آهن در بازدید های اخیر معاون رییس جمهور خبر داد و گفت: نوبخت در سفرهای اخیر از تخصیص اعتبار به پنج طرح اولویت دار ریلی صحبت کرد که بخشی از آنها از طریق نقدینگی و بخشی از طریق اوارق و اسناد خزانه اسلامی تامین می شود.

ذاکری  از اهمیت کریدور شمال- جنوب در اتصال هند از طریق  بندرعباس به روسیه صحبت کرد و اعلام داشت: ترانزیت کالا و مسافر از این طریق در 22 روز انجام می شود که در گذشته از طریق آب های آزاد 45 روز طول می کشید و با استفاده از حمل و نقل ریلی این مسیر به 16 روز کاهش خواهد یافت و این نشان دهنده اهمیت حمل و نقل ریلی در این مسیر است.

وی از افتتاح راه آهن غرب کشور تا ایستگاه کرمانشاه تا هفته دولت خبر داد و گفت: این مسیر تا ایستگاه فیروزان در دهه مبارک فجر به بهره برداری می رسد و از فیروزان تا ایستگاه کرمانشاه نیز در هفته دولت آماده بهره برداری است.

معاون ساخت و توسعه آزادراه ها بستن قرارداد هزار کیلومتر آزادراه جدید در کشور را اتفاق خوبی در حوزه حمل و نقل دانست و گفت:‌ منطقه یک آزادراه تهران- شمال نیز که بخش عمده ای از کوتاه شدن مسیر و کاهش ترافیک در این قطعه است در سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به تلاش بر آسفالته شدن 95 درصد راه های روستایی تا پایان دولت عنوان کرد:  با توجه به تلاش برای آسفالته کردن 95 درصد راه های روستایی تا پایان دولت تلاش خواهیم کرد تا وضعیت شش استان کشور که از این میانگین عقب تر هستند این رقم را به قولی که داده بودیم برسانیم.

 

شناسه مطلب : 3894|
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 0
نظر شما
نام: *
 
ایمیل :
 
نظر شما: *