ب
ب
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

راه‌آهن خواف- سنگان به بهره‌برداری رسید

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: صبح امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی راه‌آهن خواف- سنگان به طول 14 کیلومتر با اعتبار 230 میلیارد ریال با هدف گسترش شبکه ریلی مواصلاتی بین ایران و افغانستان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، صبح امروز با حضور وزیر راه  وشهرسازی، سفیر افغانستان در ایران، استاندار و مقامات استانی راه آهن خواف- سنگان به طول 14 کیلومتر به بهره برداری رسید.

علی نورزاد ضمن اعلام این خبر گفت: در راستای گسترش شبکه ریلی، توسعه مبادلات تجاری وترانزیت ریلی کالا و مسافر، راه‌آهن خواف- هرات بین کشورهای ایران و افغانستان طراحی شده است که علاوه بر توسعه و پیشرفت منطقه به ویژه کشور افغانستان، در تکمیل و توسعه شبکه ریلی کشورهای اکو و ترانزیت کالا از کشورهای آسیای میانه به اقیانوس هند و همچنین از طریق ایران به ترکیه و اروپا نقس بسزایی دارد.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، هدف از احداث این خط‌آهن را در حال حاضر توسعه بهره‌برداری از معادن سنگ‌آهن سنگان و حمل ریلی به مراکز صنعتی فولاد سازی کشور دانست و افزود: در چشم‌انداز نهایی این طرح گسترش حمل و ترانزیت کالا به کشور افغانستان و در ادامه به کشورهای شرق آسیا در نظر گرفته شده که موجب گسترش شبکه ریلی کشور، کمک به توسعه و پیشرفت منطقه، شهر خواف و محدوده مرزی ایران و افغانستان می‌شود.

وی سرعت طراحی شده برای قطارهای مسافری را 160 کیلومتر بر ساعت و قطار‌های باری را 120 کیلومتر بر ساعت اعلام کرد و افزود: پیش‌بینی ترافیک مسافری برای سال اول 200 هزار نفر و در سال بیستم بهره‌برداری 500 هزار نفر است و ترافیک باری این مسیر ریلی در سال اول 4 میلیون تن و در سال بیستم بهره‌برداری 6 میلیون تن است.

شایان ذکر است همزمان با افتتاح راه‌آهن خواف- سنگان عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن شمتیغ- هرات از مرز شمتیغ در کشور افغانستان با حضور مقامات ایران و افغانستان نیز آغاز می‌شود.

شناسه مطلب : 3765|
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 0
نظر شما
نام: *
 
ایمیل :
 
نظر شما: *