ب
ب
یادداشت معاون وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز خبرنگار

خبرنگاران؛ بازوی پرتوان دولت در توسعه کشور

در حوزه ساخت و توسعه زیرساخت های حمل و نقل نیز خبرنگاران تلاشگر و متخصص در طول این سال ها با همراهی و همکاری دلسوزانه، نقد منصفانه و نگاه دقیق و تیزبین خود همواره به عنوان بازوی پرتوان دولت در توسعه کشور حضور داشته اند.

دنیای مدرن بدون حضور رسانه ها غیر قابل تصور است. نقش پررنگ رسانه های جمعی در حیات روزمره انسان به آنجا رسیده است که می توان آنها را یکی از ارکان مهم زندگی بشر به حساب آورد. البته رسانه ها را صرفا به عنوان یک سازمان نمی توان دارای چنین نقش و اهمیتی در زندگی انسان دانست و رکن اصلی سازنده هویت رسانه ها یعنی خبرنگاران هستندکه چنین اعتباری به این سازمان ها می بخشند. خبرنگاران به عنوان ناظران بر عملکرد دولت و واسطان میان مردم و حاکمیت نقش مهمی را در سیاست گذاری ها و نحوه عملکرد دولت ایفا می کنند. بی جهت نیست که از خبرنگاران به عنوان دیده‌بان های جامعه مدنی یاد می شود .

در حوزه اقتصادی اما نقش رسانه های تخصصی را شاید بتوان دارای حساسیت و تاثیرگذاری بیشتری دانست. در کشورهای در حال توسعه ای چون ایران که در آنها اقتصاد زیربنای تغییرات و نقطه ثقل نهادهای اجتماعی به حساب می‌آید، حوزه اقتصادی در رسانه ها پررنگ و دارای اهمیت بسیاری است. تحلیل و تبیین سیاست‌گذاری‌ها و چشم اندازهای اقتصادی کشورهای پیشرفته و کمک به الگو برداری از نمونه های موفق برای تعیین راهبردهای اقتصادی کشور، نظارت بر نحوه عملکرد دولت و انعکاس دیدگاه‌های کارشناسی، فراهم نمودن بستر لازم به منظور گفتگو و تضارب آرا میان متخصصان، بازتاب خواست ها و انتظارات صاحبان سرمایه و بخش خصوصی از دولت و بالعکس، نمایش نبض اقتصادی جامعه و کمک به تحقق اهداف اقتصادی دولت با آگاه‌سازی افکار عمومی و.. تنها نمونه ای از فعالیت ها و تاثیرات خبرنگاران در حوزه  اقتصادی به حساب می‌آید.

در حوزه ساخت و توسعه زیرساخت های حمل و نقل نیز خبرنگاران تلاشگر و متخصص در طول این سال ها با همراهی و همکاری دلسوزانه، نقد منصفانه و نگاه دقیق و تیزبین خود همواره به عنوان بازوی پرتوان دولت حضور داشته اند و در بسیاری از موارد با نقد عملکردها و ترسیم چشم اندازهای تازه در اصلاح و بازبینی امور تاثیر چشمگیری را بر جای گذاشته اند. امروز که هفدهم مردادماه و روز خبرنگار نام گرفته است جای دارد ضمن عرض تبریک، از تمامی خبرنگاران کشور عزیزمان بالاخص خبرنگاران حوزه زیرساخت های حمل و نقل کمال تشکر و تقدیر را به عمل آورم و از خداوند منان برای این عزیزان توفیق روزافزون را مسئلت دارم.

شناسه مطلب : 3702|
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 0
نظر شما
نام: *
 
ایمیل :
 
نظر شما: *