ب
ب
معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها گفت:

توسعه بیشتر همدان با تکیه بر حمل و نقل ترکیبی

با توجه به رویکرد وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تمرکز بر شهرسازی ریل پایه و بازنگری محل ایستگاه‌های موجود و جدید ریلی با هدف کاهش فاصله آنها تا شهرها، اولین جلسه پس از تصویب محل ایستگاه راه‌آهن همدان با حضور نمایندگان معاونت های ذیربط وزارت راه و شهرسازی، مقامات استان همدان و مشاور طرح با هدف مطالعات امکان‌سنجی پایانه چند منظوره شهر همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، سید مسعود نصر آزادانی پایانه‌های چند منظوره را راه حلی مناسب برای کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و معضلات ترافیکی دانست و گفت: امروزه با توجه به گسترش کلان‌شهرها و نیاز به پیاده سازی الگوی توسعه پایدار در شهرها ایجاد حمل و نقل ترکیبی و توسعه حمل و نقل محور (TOD)، یکی از راه‌های پیشنهادی برای  برون رفت از این مشکلات است.

معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها با تاکید بر یکپارچه سازی سیستم‌های حمل و نقل عنوان کرد: احداث پایانه‌های چند منظوره به ویژه در مراکزی شهری از تجربیات موفق کشورهای توسعه یافته در بکارگیری حمل و نقل ترکیبی است و در طراحی ایستگاه راه‌آهن شهر همدان نیز با توجه به  جامع و کاربردی بودن آن، کاهش زمان سفر، در دسترس بودن امکانات رفاهی مسافران سعی می شود فاکتورهای مورد نظر در توسعه حمل و نقل محور نیز لحاظ ‌شود.

وی افزود:  قرارگیری ایستگاه در داخل محدوده شهری و امکان دسترسی بهتر به شریان‌های شهری، ارتباط مناسب با سایر زیرساخت‌های حمل و نقل درون شهری و برون شهری،  قرارگرفتن در کنار پایانه‌های حمل و نقل درون شهری، امکان برقراری شرایط توسعه مبتنی بر حمل و نقل و ایجاد ظرفیت‌های تجاری درون ایستگاه، از مزایای طراحی ایستگاه راه‌آهن همدان  است.

معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها با تاکید بر بالا بودن هزینه‌های طرح و عدم امکان تامین آن از طریق اعتبارات عمرانی اظهار داشت: در نظر است برنامه‌ریزی به نحوی صورت گیرد که با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری، امکان اجرایی این طرح فراهم شود.

در پایان این جلسه مقرر شد پس از تصویب و انطباق طرح  با اسناد  بالادستی همچون طرح جامع حمل و نقل، طرح‌های تفصیلی و... طرح پیشنهادی از طریق استانداری همدان به کمیسیون ماده 5 ارسال و بعد از آن مراحل بعدی در خصوص نحوه سرمایه‌گذاری طی شود.

شناسه مطلب : 3620|
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 0
نظر شما
نام: *
 
ایمیل :
 
نظر شما: *